Příčina praskání žárovek

Alternátor funguje jako proudový zdroj. Pokud cívky nezatížíte odběrem, tak se dokáže napětí vybudit naprázdno až ke 100V. Pokud máte 20W alternátor, tak musíte zatížit světelný okruh odběrem 20W, neboli proudem 20/6 = 3,33A. U 30W verze musí být zátěž 5A, aby napětí na alternátoru kleslo na 6V. Takže všecny žárovky musí mít v součtu 20W, resp. 30W. Když si ale představíte, že máte přenést 3,33A, resp. 5A po těch vodičích, co tam máte už 40 let a jsou pěkně zoxidované, dost možná někde už je průřez vodiče častými ohyby zmenšený a ještě se podíváte na ten mosazný plíšek, který je celý zoxidovaný a přitlačuje žárovku ve světlometu k parabole, tak musí být jasné i tomu nejméně elektronicky zdatnému, že ten proud z alternátoru při takové chatrné konstrukci nepřenesete na žárovky ani omylem. Alternátor se nezatíží a začne vyrábět vyšší napěti, což vede ke zničení žárovek. V praxi, když odejde hlavní žárovka světlometu, tak se s ní odporučí do věčných lovišť záhy i ostatní žárovky, neboť napětí desítky voltů na nezatíženém alternátoru nevydrží ani sebelepší žárovka.

Pro správnou funkčnost osvětlení je nutné udržovat kabeláž a kostření v dokonalém technickém stavu, aby šlo přenést proudy až 5A. Doporučuje se navíc ještě připájet k hlavní žárovce světlometu drátek a napojit ho na napájecí zelený drátek a mosazný plíšek používat pouze pro přítlak, nikoliv k vedení proudu. Tímto si zajistíte lepší přenos proudu do žárovky bez přechodových odporů.

Častou chybou je instalace 12V žárovek, později 24V žárovek. Nestane se nic jiného, než opět změnšíte proudový odběr z alternátoru, neboť tyto žárovky mají větší odpor a opět stoupne napětí na alternátoru a i 12V, resp. 24V žárovka praskne.

Později byla vymyšlena ochrana proti spálení žárovek a říká se ji omezovač střídavého napětí. Tyto krabičky lze koupit v každé prodejně na náhradní díly na Babetty. Jejich nevýhodou je to, že jsou kompaktních rozměrů a v momentě, když by praskla žárovka, tak vám půjde výkon jednotek až desítek wattů do omezovače, který se přemění v teplo a omezovač se začne přehřívat a velmi brzy se také odporučí do věčných lovišť. Ideální je si postavit svůj vlastní omezovač napětí s festovnějším chladičem, který uchladí nejhorší možnoou variantu a to když by ani jedna žárovka nesvítila, tak aby se nespálil teplem. Schéma bude přiloženo později.