Ultrazvuková čistička

S ultrazvukem mám bohaté zkušenosti, neboť jsem si kdysi stavěl čističku i podomácky, takže jsem problematiku studoval do hloubky a testoval v praxi. Níže uvedené jsou mé zkušenosti v kostce.

Princip ultrazvukového čištění spočívá na jevu, kterému se říká kavitace. Při šíření akustických vibrací skrz nestlačitelnou kapalinu (voda) vznikají v kapalině mikroskopické bublinky vakua, které jsou vzápětí vyplněny kapalinou a při zániku vakuové bublinky se uvolňuje obrovská energie, která je schopna rozrušovat materiál v bezprostřední blízkosti bublinky. V principu se tedy jedná o urychlenou erozi bombardováním povrchu materiálu rázovými vlnami po zániku vakuových bublinek.

Velikost bublinek a jejich razantnost je dána frekvencí ultrazvukové čističky, takže na čištění zaneřáděného motoru a karburátoru bych doporučoval ultrazvukovou čističku na co nejnižší frekvenci (na trhu čističky kolem 22kHz) , zatímco na čistění brýlí se naopak hodí čistička s vyšší frekvenci (např. 80kHz), neboť vyrábí miniaturní bublinky, čistí sklo brýlí jemně a ne tak razantně. Bublinky vznikají po celém povrchu materiálu a tak se dostanou i do těch nejmenších skulinek čištěného předmětu, proto je ultrazvukové čistění přímo dokonalé na čistění karburátoru, neboť vám vyčistí všechny kanálky v karburátoru, kam byste se nikdy nedostali a také třeba i zanesený jehlový ventil.

Pro zlepšení účinnosti čištění je vhodné používat vodu, která má minimální obsah plynů. Takže nechat odstát nebo nechat běžet třeba 10 minut před prvním čištěním naprázdno a odplynit vodu. Případně použít destilovanou vodu a tam můžete začít hned čistit. Čištění je nejúčinnější při teplotách kolem 50-60°C, ale to je dané spíš zvýšenou účinností chemického roztoku, který používáte v lázni než samotnou kavitací.

Chemické roztoky do ultrazvuku jsou celkem drahé (cca 150Kč/L). Já používám např. ag-max III kapalinu, kterou ředím s destilovanou vodou v poměru 1:3 podle toho, jak moc je znečištěný předmět. Po ukončení čištění se snažím kapalinu přefiltrovat přes hadrový filtr, případně papírový (ale ten se ucpává) zpět do kanystru tak, abych ji mohl použít co možná nejvíckrát. Po několika recyklacích je ale kapalina už hodně špinavá a přefiltrování už nepomáhá, čistící schopnosti se sníží na minimum, takže se musí vylít a připravit nový roztok.

Chemie čištění značně urychlí, ale není všespásná. Nečekejte, že vám ultrazvuková čistička vyčistí motor od karbonu, ale ultrazvuk krásně umí rozrušit běžné nečistoty (takový napečený olej s hlínou, apod.), takže je povrch po vyčištění opravdu čistý. Po vyčištění daný díl opláchnu ve vodě a nechám oschnout.

Je třeba upozornit na to, že ultrazvuk způsobuje erozi materiálu, takže zvětšuje trhliny, pukliny, rýhy na povrhu čistěného materiálu. Když byste nechali daný předmět v lázni čistit delší dobu (řádově jednotky hodin), tak už bude eroze patrná. Takže používat s rozumem a nechat třeba řádně v kapalině nejdřív odmočit čistěný předmět a pak teprve zapnout ultrazvuk na pár minut. Díly zanesené karbonem je vhodné před vložením do čističky nějak mechanicky narušit, ať pak dobře eroduje. Karbon je celkem pevný, tak se mu moc nechce dolů a zatím jsem neobjevil nějakou efektivní chemii do ultrazvuku na čistění od karbonu.

Aby ultrazvuková čistička dobře čistila, musíte ji dimenzovat na výkon 30-50W/L. Přičemž platí, že maoobjemové čističky do 3L by měl být výkon 50W/L a u větších objemů než 3L dimenzovat alespoň na 30W/L. Abych byl schopen vyčistit kartery od Babetty, tak jsem musel zakoupit průmyslovou čističku 12L s výkonem 350W za cenu kolem 15tis Kč (dnes už by mohla být cena nižší vzhledem k záplavě produktů z Číny). Kartery tam vlezou, když vyšroubuju štefty válce. Kartery čistím při GO motoru. Nejčastěji čistím v ultrazvukové čističce karburátory nebo upcané palivové kohouty nebo hlavy či válce či staré originální díly, které chci použít a jsou zaneřáděné po předchozím majiteli.

Před koupí ultrazvukové čističky je třeba se pořádně rozmyslet, co budete chtít čistit, neboť pokud byste čistili jen karburátory, tak vám bohatě postačí 2-3L čistička. Když koupíte větší ultrazvukovou čističku, tak i k vyčistění karburátoru budete muset čističku minimálně z půlky zaplnit čistícím médiem, aby se nezničila. Ze své zkušenosti doporučuji raději zakoupit profesionální produkt, ideálně průmyslovou čističku, neboť samotný ultrazvuk je tak mocný, že umí odlepit ultrazvukové měniče nebo zničit vanu, pokud není vyrobena z kvalitního nerezu či není dostatečně tlustá. Nehledě na nějakou nekvalitní řídící elektroniku. Prostě kupte raději kvalitní produkt a budete mít klid i u hobby čištění. Někdo může namítnout, že je čistička drahá a že to nevyužije, ale já naopak můžu napsat po pár letech, že mi čistička ušetřila hromadu času, který bych jinak strávil čištěním dílů a už se několikanásobně díky ušetřenému času sama zaplatila. Kromě toho se dá za drobný úplatek vyčistit díly i kamarádům, zvláště třeba ty karburátory.

Jednoduchý test pro zjištění, jestli ultrazvuková čistička funguje, je ponořit kousek alobalové fólie do vody a již po pár sekundách byste měli vidět, že se alobal proděravěl na mnoha místech.